Podle novináře Matta Taibbiho je "poznatkem" z "Twitter Files" to, že to, co většina lidí považuje za "Deep State", je ve skutečnosti spletitá spolupráce státních agentur, soukromých dodavatelů a (někdy státem financovaných) nevládních organizací: "Hranice jsou tak rozmazané, že ztrácejí smysl."

Nejnovější dokumenty "Twitter files" odhalují roli FBI a dalších federálních agentur při kontrole obsahu na Twitteru, včetně jejich snahy cenzurovat příběh o notebooku Huntera Bidena.

Dokumenty také vrhají světlo na interní diskuse a změny politiky, které vedly k pozastavení účtu tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa.

Tato odhalení jsou posledním z pokračující série vhledů do interních operací Twitteru před převzetím Elonem Muskem, které vyplývají z dokumentů postupně zveřejňovaných novináři Mattem Taibbim a Barim Weissem a spisovatelem a autorem Michaelem Shellenbergerem.

Uživatelé Twitteru mezitím hlasovali pro to, aby se Musk vzdal vedení platformy, jak vyplývá z dnes zveřejněných výsledků online ankety, kterou Musk zveřejnil v neděli. Musk uvedl, že se bude výsledky ankety řídit, i když není jasné, co to bude znamenat v praxi.

Musk také oznámil, že o zásadních politických rozhodnutích na Twitteru se bude napříště hlasovat, a v posledních dnech často naznačoval, že nadcházející odhalení se budou týkat politiky Twitteru COVID-19 a role doktora Anthonyho Fauciho.

Předchozí úniky dokumentů "Twitter files" odhalily všudypřítomnou kulturu cenzury na Twitteru, kde byl uživatelský obsah často a obvykle jednostranně odstraňován a uživatelé byli suspendováni nebo "stínově zabanováni (shadow banned)". Mnohá z těchto rozhodnutí byla prováděna bez vědomí uživatelů.

"Twitter: Dceřiná společnost FBI'

V dlouhém sledu tweetů zveřejněných 16. prosince Taibbi odhalil "šestou část" spisů Twitteru, kterou nazval "Twitter: "Dceřiná společnost FBI". Dnes následovalo zveřejnění "části sedmé" týkající se "FBI a notebooku Huntera Bidena".

Tweety "ukazovaly, jak úředníci úřadu označují konkrétní lidi, proti nimž má Twitter zakročit, což je nejnovější tranše dokumentů, které posilují důkazy o tom, že se vláda a velké technologické firmy domlouvají na cenzuře Američanů," uvedl The Epoch Times.

Podle Taibbiho "mezi lednem 2020 a listopadem 2022 existovalo více než 150 e-mailů mezi FBI a bývalým šéfem důvěry a bezpečnosti Twitteru Yoelem Rothem". Agent úřadu v San Francisku Elvis Chan byl významnou postavou mnoha těchto výměn.

Chan, zvláštní agent FBI s dozorčí pravomocí, je jedním z obviněných uvedených v žalobě, kterou podali generální prokurátoři států Louisiana a Missouri proti Bidenově administrativě a v níž ji obviňují z cenzury sociálních médií.

Chan byl nedávno v tomto případu vyslechnut a pod přísahou vypověděl, že FBI před volbami v letech 2020 a 2022 vytvořila řídicí stanoviště, které na Twitter a další platformy sociálních médií rozesílalo příspěvky týkající se voleb.

Taibbi uvedl, že "překvapivě vysoký počet" žádostí FBI adresovaných Twitteru žádal platformu, aby "podnikla kroky proti volebním dezinformacím, které se týkaly i žertovných tweetů z účtů s nízkým počtem sledujících".

Žádosti pocházely od 80členné pracovní skupiny FBI pro sociální média, známé jako "FITF" (Foreign Interference Task Force), což je narážka na údajný ruský vliv na americké volby.

Nebyla to jen FBI, kdo měl přímý přístup na Twitter. Taibbi na Twitteru napsal, že "federální zpravodajské služby a orgány činné v trestním řízení sáhly na Twitter včetně ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS), které ve spolupráci s dodavateli bezpečnostních služeb a think-tanky vyvíjelo tlak na Twitter, aby moderoval obsah".

"Složky #TwitterFiles ukazují něco nového," napsal Taibbi: "agentury jako FBI a DHS pravidelně posílají na Twitter obsah sociálních médií přes několik vstupních bodů, předem označený k moderaci."

"Co vyniká," uvedl Taibbi, "je obrovské množství zpráv od vlády."

V jednom příkladu z listopadu 2022 kontaktovala kancelář FBI v San Francisku Twitter e-mailem s žádostí o "akci" u čtyř účtů. Tweety, které FBI označila, byly podle Taibbiho "téměř všechny vtipné", a to v obou směrech, včetně zacílení na "modře orientovaný účet" pro jeden z vtipných tweetů.

Uživatel @ClaireFosterPHD, který byl jedním z cílů FBI, poznamenal: "Každý, kdo nedokáže rozeznat zjevnou satiru od reality, nemá co rozhodovat za ostatní nebo pracovat pro federály."

V dalším listopadovém e-mailu, který Chan zaslal svým "lidem z Twitteru", označil řadu účtů, které "mohou vyžadovat další opatření".

Twitter později Chanovi odpověděl seznamem opatření, která přijal, přestože, jak poznamenal Taibbi, "mnoho z výše uvedených účtů mělo satirický charakter" a "téměř všechny ... měly relativně nízkou angažovanost".

Jeden z uživatelů Twitteru, který byl terčem útoku, @Tiberius444, poznamenal: "Nemůžu uvěřit, že FBI hlídá vtipy na Twitteru. To je šílené."

Taibbi také prozradil, že Twitter přešel k týdenním schůzkám s FBI, DHS, americkým ministerstvem spravedlnosti (DOJ) a Úřadem ředitele národního zpravodajství. Účastníkem těchto schůzek byl zástupce generálního poradce Twitteru Jim Baker, který dříve působil jako špičkový právník FBI.

V jedné související komunikaci FBI s vedoucím pracovníkem společnosti Twitter se uvádí, že úřad "byl neústupný v tom, že neexistují žádné překážky pro sdílení", což se týkalo sdílení utajovaných informací "s průmyslem".

'Jedinečná atmosféra jedné velké šťastné rodiny'

Taibbi popsal zjevně blízký vztah mezi Twitterem a těmito agenturami jako "jedinečnou atmosféru jedné velké šťastné rodiny".

Podle Taibbiho existovalo "několik vstupních bodů do Twitteru" pro federální a zpravodajské agentury, včetně "Teleporteru", který Taibbi popsal jako "platformu, jejímž prostřednictvím mohl Twitter přijímat zprávy od FBI", a "Portálu partnerské podpory", který vyvinulo Centrum pro internetovou bezpečnost, partner DHS.

Podobnou úroveň přístupu k Twitteru si podle Taibbiho udržovaly také vlády jednotlivých států a think-tanky napojené na vládu, včetně výzkumné laboratoře pro digitální forenzní analýzu při Atlantic Council a Centra pro informovanou veřejnost při Washingtonské univerzitě.

Na úzkou provázanost dále upozornil e-mail FBI z března 2021 adresovaný Twitteru, v němž byl platformě sociálních médií zaslán soubor "produktů". Podle Taibbiho se tyto "produkty" skládaly z "bulletinů DHS zdůrazňujících potřebu větší spolupráce mezi donucovacími orgány a 'partnery ze soukromého sektoru'".

FBI v jednom případě zaslala podle Taibbiho tolik "zpráv o možném násilném obsahu", že si pracovníci Twitteru navzájem gratulovali ve [interním komunikačním kanálu] Slack k "monumentálnímu počinu", který spočíval v jejich přezkoumání.

V "doplňujícím" zveřejnění dokumentů 18. prosince Taibbi poskytl další vhled do úzkého vztahu mezi Twitterem a FBI. Tato skládka dokumentů se týkala především požadavku FBI z roku 2020, aby Twitter poskytl odpovědi na písemné otázky pracovní skupiny pro zahraniční vměšování, přičemž mezi Chanem a Rothem probíhala přímá komunikace.

FBI se zřejmě nelíbilo, že Twitter "nezaznamenal v poslední době příliš velkou aktivitu oficiálních propagandistických aktérů" na této platformě, uvedl Taibbi.

Taibbi uvedl, že FBI na zveřejnění šesté části "Twitter Files" reagovala tvrzením, že "pravidelně spolupracuje se subjekty ze soukromého sektoru, aby poskytla informace specifické pro identifikované podvratné, neohlášené, tajné nebo trestné aktivity zahraničních aktérů škodlivého vlivu".

Podle Taibbiho však "jsme to v dosavadních dokumentech neviděli. Místo toho jsme většinou viděli žádosti o moderaci týkající se účtů s nízkým počtem sledujících, které patří obyčejným Američanům - a [herci] Billymu Baldwinovi," na kterého se FBI ve své komunikaci s Twitterem také zaměřila.

"Jakému cíli 'vymáhání práva' slouží žádost o informace o poloze Billyho Baldwina?" ptá se. Taibbi se zeptal. "Proč se FBI/DHS vůbec zabývá analýzou a označováním obsahu sociálních médií? Kdy byly tyto programy vytvořeny a kdo je schválil?"

V reakci na novináře Jona Nicosiu, který význam nejnovějších odhalení "Twitter files" bagatelizoval, Taibbi napsal na Twitteru:

"Tato odpověď FBI je neupřímná na několika frontách. Nic z toho nevysvětluje označování hloupých vtipů obyčejných Američanů s nízkým počtem sledujících.

"Také to zjevně nedělají ve službách vyšetřování zločinu. Jde o domácí zpravodajství a kontrolu veřejného mínění."

A v dalším tweetu Taibbi obvinil FBI, že věnuje větší pozornost tomu, co obyčejní uživatelé píší na Twitter, než aby šla po "sexuálních predátorech dětí nebo teroristech". Napsal:

"Místo toho, aby FBI pronásledovala dětské sexuální predátory nebo teroristy, její agenti - a je jich hodně - analyzují a hromadně označují příspěvky na sociálních sítích. Ne jako součást nějakého kriminálního vyšetřování, ale jako trvalou, samoúčelnou sledovací operaci. Lidé by s tím neměli být smířeni."

Zákonodárce vyhrožuje předvoláním FBI, ministerstva spravedlnosti a dalších osob.

Republikán Mike Turner (R-Ohio), nastupující předseda výboru pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů, řekl televizi Fox News, že FBI, ministerstvo spravedlnosti a další subjekty nyní čelí předvolání ze strany Sněmovny reprezentantů USA.

"Rozhodně budeme stíhat ministerstvo spravedlnosti a také FBI," řekl Turner. "Rozhodně máme v úmyslu usilovat o předvolání k soudu, abychom odhalili, v jakém rozsahu to FBI dělala."

Zpráva deníku New York Post ze 17. prosince identifikovala řadu bývalých agentů FBI, kteří v rámci Twitteru zastávali významné funkce. Někteří z těchto vedoucích pracovníků od té doby přešli na pozice v jiných velkých technologických firmách, jako je například Google.

V "sedmé části" výpisu dokumentů "Twitter files" poskytl Shellenberger další důkazy o nátlaku FBI na platformy sociálních médií a tradiční zpravodajské kanály a dále potvrdil převahu bývalých úředníků FBI ve společnosti Twitter.

Podle Shellenbergera "od roku 2020 pracovalo na Twitteru tolik bývalých zaměstnanců FBI - "absolventů Bu" - že si vytvořili vlastní soukromý kanál ve Slacku a šanon pro přijímání nově příchozích zaměstnanců FBI".

"V Twitter Files #7 předkládáme důkazy, které poukazují na organizovanou snahu zástupců zpravodajské komunity (IC), zaměřenou na vedoucí pracovníky zpravodajských společností a sociálních médií, zdiskreditovat uniklé informace o Hunteru Bidenovi před jejich zveřejněním i po něm," uvedl Shellenberger.

Ačkoli se příběhem o laptopu Huntera Bidena a interní debatou v rámci Twitteru o cenzuře tohoto příběhu poprvé zabývala úvodní část "Twitter files" z 3. prosince, Shellenberger píše, že "od té doby jsme objevili nové informace, které poukazují na organizovanou snahu zpravodajské komunity ovlivnit Twitter & další platformy".

K 13. říjnu 2020, tedy den předtím, než New York Post zveřejnil svůj příběh o Bidenově notebooku Hunter, Chan poslal Rothovi prostřednictvím komunikačního kanálu Teleporter 10 dokumentů týkajících se této záležitosti.

Ukázalo se, že příběh je věcně správný: "A přesto během několika hodin Twitter a další společnosti provozující sociální média článek NY Postu cenzurovaly, čímž zabránily jeho šíření, a co je důležitější, podkopaly jeho důvěryhodnost v myslích mnoha Američanů," napsal Shellenberger.

V rámci tohoto "organizovaného úsilí" během celého roku 2020 FBI a další orgány činné v trestním řízení opakovaně Rothovi podsouvaly, aby zprávy o notebooku Huntera Bidena odmítl jako ruskou operaci "hackerů a úniku informací", tvrdí Shellenberger, podle něhož to Roth potvrdil v čestném prohlášení z 21. prosince 2020. Totéž se odehrálo i v případě Facebooku.

Tato varování přišla navzdory "velmi malému množství informací", které by tímto směrem ukazovaly, a přestože "vedení Twitteru *opakovaně* [zvýraznění v originále] hlásilo velmi malou ruskou aktivitu" na platformě, což zpočátku vedlo Twitter k vyvrácení tvrzení o ruském vměšování.

Nicméně, píše Shellenberger, "navzdory nátlaku Twitteru FBI opakovaně požaduje od Twitteru informace, které Twitter již dal jasně najevo, že nebude sdílet mimo běžné právní kanály". Chan poskytl "dočasné bezpečnostní prověrky na stupeň přísně tajné pro vedoucí pracovníky Twitteru", aby FBI mohla "sdílet informace o hrozbách pro nadcházející volby".

Zdálo se, že nátlak FBI něco změnil. Například "v září 2020 se Roth zúčastnil 'stolního cvičení' Aspen Institute o potenciální operaci 'Hack-and-Dump' týkající se Huntera Bidena," tvrdí Shellenberger.

Toto "stolní cvičení" zorganizovala "Vivian Schillerová, fmr CEO NPR, fmr šéfka zpravodajství na Twitteru; fmr Gen. mgr NY Times; fmr Chief Digital Officer NBC News," napsal Shellenberger na Twitteru, zatímco "mezi účastníky byli i Meta/[šéfka bezpečnostní politiky Facebooku] a nejlepší reportéři z nat. sec. pro @nytimes @wapo [Washington Post]".

Podle Taibbiho je "poznatkem" z těchto odhalení to, že "to, co většina lidí považuje za "deep state", je ve skutečnosti spletitá spolupráce státních agentur, soukromých dodavatelů a (někdy státem financovaných) nevládních organizací. Hranice jsou tak rozmazané, že ztrácejí smysl."

Twitter změnil zásady, aby se zaměřil na bývalého prezidenta Trumpa

Třetí, čtvrtá a pátá část "Twitter Files" se z velké části týkala pozastavení členství tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa na této platformě. Tyto dokumenty a interní komunikace naznačovaly, že se vedení a zaměstnanci Twitteru snažili najít záminku k zákazu Trumpa a nakonec provedli změny politik zaměřené právě na Trumpa.

Podle Weisse "Twitter po léta odolával interním i externím výzvám k zákazu Trumpa s odůvodněním, že zablokování světového lídra na platformě nebo odstranění jeho kontroverzních tweetů by skrylo důležité informace, které by lidé měli mít možnost vidět a diskutovat o nich".

"Po 6. lednu," napsal Weiss, "se zaměstnanci Twitteru zorganizovali a požadovali, aby jejich zaměstnavatel Trumpa zakázal." Interní prověrky však zjistily, že Trump neporušil žádnou ze stávajících zásad Twitteru.

Vedení Twitteru však na tomto stanovisku dlouho nezůstalo. Podle Weisse "necelých 90 minut poté, co zaměstnanci Twitteru zjistili, že Trumpovy tweety neporušují politiku Twitteru, se Vijaya Gaddeová - vedoucí právního oddělení, politiky a důvěry společnosti Twitter - zeptala, zda by se ve skutečnosti nemohlo jednat o 'zakódované podněcování k dalšímu násilí'".

"O několik minut později," napsal Weiss, "zaměstnanci Twitteru' naznačují, že Trumpův tweet mohl porušit politiku Twitteru týkající se oslavování násilí - pokud jste si výraz 'američtí vlastenci' vyložili jako odkaz na výtržníky. Členové týmu přirovnávali Trumpa ke 'střelci z Christchurch nebo Hitlerovi'".

Od tohoto okamžiku si vedení Twitteru vybudovalo "argumenty pro trvalý zákaz" Trumpa na platformě, uvedl Shellenberger, a to navzdory prohlášení Twitteru z roku 2018, že "zablokování světového vůdce na Twitteru by skrylo důležité informace... [a] bránilo by nezbytné diskusi kolem jeho slov a činů".

Dne 8. ledna 2021 Twitter uložil trvalý zákaz Trumpova účtu na základě "politiky", která předtím neplatila: "konkrétně toho, jak jsou [Trumpovy tweety] přijímány & interpretovány" - navzdory prohlášení Twitteru z roku 2019, že se "nepokoušel určit všechny možné interpretace obsahu nebo jeho záměru".

"Zaměstnanci a vedoucí pracovníci Twitteru byli v drtivé většině progresivní," řekl Shellenberger. "V letech 2018, 2020 a 2022 šlo 96 %, 98 % a 99 % politických darů zaměstnanců Twitteru demokratům."

Weiss zase poznamenal, že zatímco pravidla byla změněna, aby poskytla záminku pro Trumpův trvalý zákaz, jiní světoví lídři, kteří otevřeně vyzývali k násilí a likvidaci celých národů, nebyli suspendováni ani zakázáni a v mnoha případech jejich pobuřující tweety na platformě zůstaly.

Podle Taibbiho tato zvýšená flexibilita ve výkladu vlastních pravidel a zásad ze strany Twitteru přišla "s blížícími se volbami", kdy "vedoucí pracovníci - možná pod tlakem federálních úřadů ... stále více zápasili s pravidly a začali mluvit o 'vios' jako o záminkách k tomu, co by pravděpodobně udělali tak jako tak".

V rámci toho, uvedl Taibbi, vedení Twitteru 8. října 2020 "otevřelo [interní] kanál nazvaný 'us2020_xfn_enforcement'. Ten měl být prostřednictvím J6 domovem pro diskuse o odstraňování účtů souvisejících s volbami, zejména těch, které se týkaly 'vysoce postavených' účtů (často nazývaných 'VIT' neboli 'Very Important Tweeters')."

V této době," uvedl Taibbi, "vedoucí pracovníci také zjevně spolupracovali s federálními donucovacími orgány a zpravodajskými službami ohledně moderování obsahu souvisejícího s volbami."

Trump však nebyl jediným cílem těchto snah, které se zaměřovaly i na nízko postavené volené představitele. V jednom případě "FBI posílá zprávy o dvojici tweetů, z nichž druhý se týká bývalého radního okresu Tippecanoe v Indianě a republikána jménem @JohnBasham, který tvrdí, že "2 až 25 % hlasovacích lístků zaslaných poštou je odmítnuto pro chyby"."

Taibbi označil taková rozhodnutí za "subjektivní" a poznamenal, že "v dokumentech výkonní pracovníci často rozšiřují kritéria na subjektivní otázky, jako je záměr (ano, video je autentické, ale proč bylo ukázáno?), orientace (byl zakázaný tweet ukázán s cílem odsoudit, nebo podpořit?) nebo recepce (způsobil vtip 'zmatek'?)". To vedlo k rozporuplným rozhodnutím, zda obsah ponechat, nebo odstranit.

Například bývalý generální prokurátor USA Eric Holder byl automaticky označen (otagován) za tweet, v němž uvedl, že Trumpova administrativa "úmyslně ochromila" americkou poštovní službu, ale Roth tento tag "rychle" odstranil.

Podle Taibbiho "není možné sledovat zběsilé výměny názorů mezi zaměstnanci Twitteru z období mezi 6. a 8. lednem, aniž bychom znali základy rozsáhlého lexikonu zkratek a orwellovských neslov společnosti", včetně "bounce" (time out) účtu, označení ("interstitial") tweetu nebo použití "denylistu".

Nakonec, napsal Taibbi, se "vedení Twitteru v první den krize 6. ledna alespoň snažilo dodržovat závratnou řadu pravidel. Druhý den začali váhat. Třetí den se milion pravidel zredukoval na jediné: co řekneme, to platí."

Musk naznačuje, že se o Faucim a COVIDu dozvíme více.

V nedávných tweetech Musk naznačil, že brzy budou zveřejněny další informace o Fauciho a politice COVID-19.

Ve výměně názorů na Twitteru mezi Muskem a Robertem F. Kennedym mladším, předsedou a hlavním právním poradcem organizace Children's Health Defense, Kennedy napsal: "Fauci si koupil omertu [kodex mlčení] mezi virology po celém světě s celkovou částkou 37 miliard dolarů ročních odměn ve výzkumných grantech. Po odchodu plátce se ortodoxie rozpadne."

Musk odpověděl charakteristickou jednoslovnou odpovědí: "Přesně tak."

V dalším tweetu, v reakci na lékaře a otevřené kritiky vakcín a omezení COVID-19 doktory Martina Kulldorffa a Jaye Bhattacharyu, Musk napsal: "Vlna se rychle obrací v neprospěch Faucistů."

Později dodal, že "mnohé vyjde najevo, jak Fauci ztrácí moc", zatímco 11. prosince napsal na Twitteru: "Moje zájmena jsou Prosecute/Fauci".

A 12. prosince Musk na Twitteru napsal: "Co se týče Fauciho, lhal Kongresu a financoval "gain-of-function" výzkum, který zabil miliony lidí. To není podle mého názoru dobré."

Asi nejjasnější náznak toho, že se chystá zveřejnění informací týkajících se Fauciho a COVID-19, dal Musk v reakci na tweet uživatele @hodgetwins: "Našli jste zprávy mezi vedoucími pracovníky Twitteru a naší vládou (Fauci a tým), kteří prosazují cenzuru všech, kteří nesouhlasí s jejich narativem o COVID?".

Musk v odpovědi na Twitteru neuvedl žádná slova, ale místo toho emoji trofeje, jako by chtěl naznačit, že dotyčný uživatel odhadl správně.

💡
Zdielate tento článok alebo ho pošlite vašim senátorom a zákonodarcom. Jedine celospoločenským tlakom zabezpečime, aby "Covidovská" a akákoľvek iná cenzura ešte viac neprerástla do našej spoločnosti, politiky a médií. Ďakujem.
Juraj Kočar

Zdroj: www.childrenshealthdefense.org