Vědci z amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zjistili, že plicní embolie - srážení krve v plicích - splnila u starších osob počáteční práh statistického signálu a po důkladnějším vyhodnocení splňovala kritéria i nadále.
Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) byla vakcína COVID-19 společnosti Pfizer spojena se srážlivostí krve u starších osob.
Výzkumníci FDA na základě údajů z databáze starších osob ve Spojených státech zjistili, že plicní embolie - srážení krve v plicích - splnila počáteční hranici statistického signálu a po důkladnějším vyhodnocení splňovala kritéria i nadále.
Tři další zajímavé výsledky - nedostatek kyslíku v srdci, porucha krevních destiček zvaná imunitní trombocytopenie a další typ srážlivosti nazývaný intravaskulární koagulace - zpočátku vyvolávaly velké výkřičníky, uvedli výzkumníci.
Podrobnější hodnocení, například porovnání s populací, která byla očkována proti chřipce, ukázala, že tyto tři případy již nesplňují statistický práh signálu.
Výzkumníci zkoumali údaje zahrnující 17,4 milionu starších Američanů, kteří v období od 10. prosince 2020 do 16. ledna 2022 obdrželi celkem 34,6 milionu dávek vakcíny.
Studii zveřejnil 1. prosince časopis Vaccine.
Úřad FDA uvedl, že k výsledkům nepřijímá žádná opatření, protože neprokazují, že vakcíny způsobují některý ze čtyř následků, a protože zjištění "jsou stále předmětem zkoumání a vyžadují důkladnější studii".
Dr. Peter McCullough, hlavní lékařský poradce nadace Truth for Health Foundation, sdělil deníku The Epoch Times prostřednictvím e-mailu, že nová studie "potvrzuje obavy lékařů, že velký nárůst krevních sraženin, progrese aterosklerotického onemocnění srdce a poruch krvetvorby je nezávisle spojen s očkováním vakcínou COVID-19".
Společnost Pfizer na žádost o komentář nereagovala.
Jak byl proveden výzkum
Výzkumníci FDA s pomocí výzkumníků z Centra pro zdravotnické a lékařské služby (Centers for Medicare & Medicaid Services, CMS) analyzovali údaje z databáze CMS.
Zahrnuli do ní příjemce služeb Medicare ve věku 65 let a více, kteří v daném časovém rámci obdrželi vakcínu, byli v době očkování registrováni a byli registrováni po "čistý časový úsek" před očkováním. Toto okno činilo 183 nebo 365 dní v závislosti na výsledku.
Asi 25 milionů osob obdrželo službu Medicare, ale pouze asi 17 milionů jich bylo ve sledovaném období očkováno.
Výzkumníci použili testování pravděpodobnosti ke zjištění zvýšeného rizika jednoho nebo více ze 14 následků po očkování.
Cílem bylo zjistit, zda očkování může zvýšit riziko nežádoucích následků, jako je plicní embolie neboli srážení krve v plicích. Pokud výsledek splňoval určitou statistickou hranici, znamenalo to, že může zvyšovat riziko.
První výsledky sledování bezpečnosti zjistily zvýšené riziko čtyř příhod, oznámil úřad FDA 12. července 2021. Jednalo se o tytéž čtyři, které byly nastíněny v novém dokumentu, který je první aktualizací, kterou agentura v této věci od svého oznámení poskytla.
K 15. lednu 2022 bylo zjištěno 9 065 případů nedostatku kyslíku v srdci - tzv. akutní infarkt myokardu, odhalili vědci v nové studii. Ke stejnému datu bylo zjištěno 6 346 případů plicní embolie, 1 064 případů imunitní trombocytopenie a 263 případů koagulace.
Primární analýza prokázala bezpečnostní signál pro všechny čtyři výsledky. Výzkumníci se pokusili upravit čísla pomocí různých proměnných.
Například v jednom bodě upravili míru kolísání pozadí nebo míru výskytu jednotlivých výsledků v obecné populaci před pandemií. Po určitých úpravách - ne všech - přestaly být infarkt myokardu, imunitní trombocytopenie a intravaskulární koagulace statisticky významné.
Plicní embolie však byla statisticky významná i nadále, uvedli vědci. Plicní embolie je závažný stav, který může vést k úmrtí.
Omezení studie zahrnovala možné falešné signály a možné přehlédnuté signály v důsledku faktorů, jako je špatné zadání parametrů.
Mezi stavy, které nevyvolaly signál, patřily mrtvice, zánět srdce a zánět slepého střeva.
Signály byly zjištěny až po očkování vakcínou Pfizer. Analýzy signálů po obdržení vakcín Moderna a Johnson & Johnson neprokázaly žádné obavy.
Společnosti Moderna a Johnson & Johnson na žádosti o komentář nereagovaly.
Nežádoucí účinky vakcíny Pfizer
Všechny tři vakcíny byly spojeny s řadou nežádoucích účinků. Odborníci z celého světa potvrdili, že záněty srdce jsou v příčinné souvislosti s očkováním proti vakcínám Moderna a Pfizer, zatímco vakcína Johnson & Johnson je spojována s tvorbou krevních sraženin.
Další stavy, jako je plicní embolie, byly nahlášeny úřadům a popsány ve studiích, ačkoli některé práce nezjistily žádné zvýšení rizika po očkování.
Do amerického systému hlášení nežádoucích účinků vakcín (VAERS) bylo k 9. prosinci nahlášeno přibližně 4 214 hlášení plicní embolie po očkování, včetně 1 886 hlášení po podání vakcíny společnosti Pfizer.
Ke stejnému datu bylo nahlášeno 1 434 hlášení infarktu myokardu po očkování, z toho 736 po obdržení vakcíny společnosti Pfizer, 469 hlášení imunitní trombocytopenie po očkování, z toho 234 po obdržení vakcíny společnosti Pfizer, a 78 hlášení intravaskulární koagulace po očkování, z toho 42 po obdržení vakcíny společnosti Pfizer.
Hlášení do systému může podat kdokoli, ale většinu z nich podávají zdravotničtí pracovníci, ukazují studie. Počet hlášení je podle studií podhodnocený.
V nové studii se uvádí, že Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) "je pevně přesvědčen, že potenciální přínosy očkování vakcínou COVID-19 převažují nad potenciálním rizikem infekce COVID-19". Na podporu tohoto přesvědčení nebyly uvedeny žádné důkazy.
Úřad FDA se má v lednu 2023 sejít se svým poradním panelem pro vakcíny ohledně budoucnosti vakcín proti COVID-19, protože vakcíny mají proti Omicronu a jeho subvariantám mnohem horší výsledky.
McCullough řekl deníku Epoch Times:
"Nedostatkem systému sledování CMS je, že nezachytil předchozí a následnou infekci SARS-CoV-2, která zvýrazňuje kumulativní riziko očkování proti COVID-19.
"Vzhledem k velkému počtu osob, které byly očkovány, je populačně přičitatelný podíl zdravotních potíží připisovaný vakcínám obrovský. Mám obavy z budoucího zatížení zdravotnického systému v důsledku masového plošného očkování proti COVID-19."
Přetištěno se souhlasem The Epoch Times.
Zachary Stieber je vedoucím reportérem deníku The Epoch Times se sídlem v Marylandu. Zabývá se zpravodajstvím z USA a ze světa.
Juraj Kočar
Zdroj: www.childrenshealthdefense.org